Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Choinka dla życia

Choinka dla życia

Już 16 grudnia każdy, kto zechce przekazać wyjątkowy dar krwi, będzie mógł wziąć udział w akcji „Choinka dla życia”. Dla krwiodawców leśnicy przygotowali świąteczne, naturalne drzewka.

Dzięki podjętej przez RDLP w Zielonej Górze współpracy z miejscowym RCKiK w Zielonej Górze, krwiodawcy, którzy oddadzą krew 16 grudnia br., otrzymają specjalny voucher, uprawniający do odbioru choinki, które będzie można odebrać w godzinach 7:30-14:30. Na ten cel, partnerujące wydarzeniu Nadleśnictwo Zielona Góra, przygotowało drzewka świąteczne, które będą stanowiły wyjątkowe podziękowanie za dzielenie się bezcennym darem życia.

Na terenie RDLP w Zielonej Górze, akcja będzie odbywała się przy siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Zielonej Górze, przy ulicy ul. Zyty 21 (istnieje możliwość wjazdu pojazdu samochodowego od ul. Krótkiej).

Uwaga liczba drzewek ograniczona!


Wypominkowa msza święta

Wypominkowa msza święta

Pamięć jest fundamentem

Pamięć buduje tożsamość – we wszystkich obszarach, zwłaszcza tych międzyludzkich. Listopad sprzyja zadumie nad przemijaniem w sposób szczególny. W dniu 21 listopada br. w kościele parafialnym p.w. Świętego  Urbana I w Zielonej Górze, odprawiona została wypominkowa msza święta, upamiętniająca pracowników Lasów Państwowych. Ta piękna inicjatywa Regionalnej Dyrekcji LP  pobudziła  nas do refleksji nad ludzkim wymiarem upływającego  czasu. W okolicznościowej mszy świętej wzięli udział  m in. rodziny pracowników Nadleśnictwa Gubin. 

„Niepodległa do Hymnu”

„Niepodległa do Hymnu”

My również zaśpiewaliśmy.

Akcja ogólnopolska – wszystkich „stanów”:  uczczenie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości śpiewem od serca i pieśnią, najważniejszą dla każdego Polaka. Mazurek Dąbrowskiego miał zabrzmieć 11 listopada, bądź  wcześniej, w każdym przypadku  w samo południe. Pracownicy naszego nadleśnictwa huknęli gromkim śpiewem w dniu 10 listopada, przy okazji realizowanego szkolenia terenowego. Zaśpiewaliśmy godnie wszystkie cztery  zwrotki. Historyczne słowa „Jeszcze Polska nie zginęła…” oraz pozostałe wersety zagrzmiały  w leśnej głuszy nad wyraz emocjonalnie. Wtórowało nam stado żurawi gdzieś na skraju lasu  oraz podniebne klucze przelatujących dzikich gęsi. Leśne echo poniosło pieśń daleko, daleko…

Akcja "Jesień 2021"

Akcja "Jesień 2021"

Bezpieczeństwo lasu i odwiedzających go ludzi to priorytet rozpoczynającej się właśnie akcji Lasów Państwowych. W okresie grzybobrania Straż Leśna wzmoże patrole w terenie.

Jesień to wyjątkowy czas, kiedy chętnie i licznie odwiedzamy nasze lasy. Grzyby przede wszystkim, ale także żurawina, jarzębina, orzechy laskowe, bukiew, czarny bez oraz cały szereg innych darów lasu przyciągają coraz bardziej liczne grono miłośników dzikich smaków. Zapraszamy wszystkich do lasu, ale zależy nam, aby w lesie było bezpiecznie – i dla lasu, i dla ludzi.

Dlatego Lasy Państwowe od 14 września do 8 października br. prowadzą akcję kontrolno-prewencyjną „Jesień 2021”.

Fotografia przedstawia auto Straży Leśnej (źródło: archiwum DGLP)

Całkowite zbiory grzybów w polskich lasach szacuje się średnio na około 100 tys. ton rocznie,
czyli 4000 kontenerów morskich, po brzegi wypełnionych grzybami.  Ich wartość rynkowa przekracza 700 ml zł. Drugie tyle warte są zbiory jagód i ziół oraz wyroby i preparaty z nich wytwarzane. W ostatnich latach coraz więcej małych zakładów i gospodarstw domowych utrzymuje się ze zbiorów, skupu i przetwarzania płodów runa leśnego.

Nasza obecna akcja ma na celu przeciwdziałanie sytuacjom, jakie nie powinny mieć miejsca w lesie: śmieceniu, wjeżdżaniu czy zastawianiu pojazdami dróg leśnych, używaniu ognia i niepokojeniu zwierząt w ich ostojach – wyjaśnia Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.Akcja o kryptonimie „Jesień 2021”  ma charakter ogólnopolski. Weźmie w niej udział ok. tysiąca strażników leśnych. Akcja ma na celu zapewnienie możliwości bezpiecznego korzystania z lasu przez społeczeństwo, ochronę zasobów przyrodniczych, a w szczególności egzekwowanie, od osób przebywających na terenach leśnych, zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami. O wsparcie w akcji poproszona została Policja.

– Polskie lasy są otwarte dla ludzi. Te w naszym zarządzie umożliwiają swobodne poruszanie się, m.in. w poszukiwaniu grzybów. Nasza obecna akcja ma na celu przeciwdziałanie sytuacjom, jakie nie powinny mieć miejsca w lesie: śmieceniu, wjeżdżaniu czy zastawianiu pojazdami dróg leśnych, używaniu ognia i niepokojeniu zwierząt w ich ostojach – wyjaśnia Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Korzystanie z darów lasu jest jak najbardziej legalne, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego, a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody. Poszukiwacze nie powinni także  naruszać zakazów wstępu obowiązujących w lasach. Nie powinni na przykład zapuszczać się w młodniki do 4 m wysokości.


Plan postępowań o udzielenie zamówień na rok 2021

Plan postępowań o udzielenie zamówień na rok 2021

Nadleśnictwo Gubin publikuje poniżej aktualizację planu postępowań na 2021r.

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 18 grudnia 2020r. (Dz.U. 2020 poz. 2362) oraz w związku z art.23 ust. 1 i 6 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz.U. 2019r. poz. 2019), Nadleśnictwo Gubin publikuje plan postępowań o udzielenie zamówień na rok 2021r. Dokument dostępny jest poniżej.