Lista aktualności
Agrolotnicze zabiegi ratownicze – opryski lasu
Agrolotnicze zabiegi ratownicze – opryski lasu
Nadleśnictwo Gubin informuje, że w okresie od 17 do 25 maja b.r. na terenie tut. jednostki będą realizowane agrolotnicze zabiegi ratownicze, prowadzące do ograniczenia liczebności szkodliwych owadów leśnych – strzygoni choinówki, brudnicy mniszki i barczatki sosnówki. Do zabiegu zostały zakwalifikowane drzewostany obrębu leśnego Gubin o łącznej powierzchni 2724 ha, położone w obszarze:
- na południe i południowy wschód od drogi krajowej nr 32
- na północ od drogi powiatowej nr 1139F (Gubin – Pole – Kaniów – Grochów – Wełmice)
Zgodnie z wytycznymi Zespołu Ochrony Lasu w Łopuchówku, do zabiegu użyty zostanie preparat DIMILIN 480 S.C. w stężeniu 0,1 l/ha (toksyczność dla ludzi – nie klasyfikowany, toksyczność dla pszczół – toksyczny w dawce powyżej 0,375 l/ha; środek w zaleconej dawce praktycznie nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt). Nośnikiem wskazanego wyżej środka ochrony roślin będzie woda oraz ekologiczny olej mineralny IKAR 95 EC (środek zmniejszający napięcie powierzchniowe wody – 0,7 l/ha).
Stosownie do uregulowań, zawartych w art. 26 ust. 3 pkt 3 ustawy z 28 września 1991 o lasach (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 788 z późn. zm.), na czas zabiegów agrolotniczych wprowadzony zostanie okresowy zakaz wstępu do lasu. Zakaz dotyczyć będzie obszaru, opisanego wyżej.
Schematyczną lokalizację pola zabiegowego ilustruje mapa poglądowa, stanowiąca załącznik graficzny do niniejszego pisma.
Polecane artykuły
Najnowsze aktualności
Lasy na nowe 100-lecie
W dniach 21 i 28 marca na terenie Nadleśnictwa Gubin odbyły się dwie akcje sadzenia lasu w ramach ogólnopolskiego wydarzenia „Lasy na nowe 100-lecie”.
„Lasy na nowe 100-lecie” to wyjątkowa inicjatywa organizowana przez Lasy Państwowe, która angażuje społeczność w ochronę oraz odnowę terenów leśnych. Celem wydarzenia jest nie tylko sadzenie drzew, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz promocja działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Każde posadzone drzewo to istotny krok w stronę zdrowszego środowiska i lepszej przyszłości dla kolejnych pokoleń. Podczas akcji sadzenia w terenie została zdeponowana okolicznościowa butelka zawierająca list z podpisami uczestników, upamiętniająca to wydarzenie.
W akcjach uczestniczyli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Gminy Gubin, PTTK, Zakładów Usług Leśnych, a także dzieci ze szkół i domów dziecka. Wspólnie podejmowali wysiłki na rzecz poprawy kondycji naszych lasów. Udział w takiej inicjatywie to nie tylko szansa na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu, ale również doskonała okazja do integracji społecznej.
Dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników, sadzenie lasu stało się nie tylko istotnym wydarzeniem ekologicznym, ale także doskonałą okazją do zacieśniania więzi między mieszkańcami regionu. To przedsięwzięcie pokazuje, jak wspólne działania na rzecz ochrony środowiska mogą łączyć ludzi i przyczyniać się do tworzenia lepszej przyszłości dla nas wszystkich.