Wydawca treści
Obiekty edukacyjne
Nadleśnictwo Gubin prowadzi szereg przedsięwzięć z zakresu edukacji leśnej.
- Budynek Edukacji Leśnej "Sosna Gubińska"
- ścieżka przyrodniczo-leśna ,,Dzikowo"
- mini - arboretum przy siedzibie Nadleśnictwa
- obiekty selekcyjno-nasienne "sosny gubińskiej"
Budynek Edukacji Leśnej został dofinansowany z Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".
Ścieżka przyrodniczo-leśna „Dzikowo” (długość 4,7 km).
Trasa edukacyjno-spacerowa rozpoczyna się i kończy w miejscowości Dzikowo, nieopodal przystanku autobusowego, w bezpośrednim sąsiedztwie BEL „Sosna Gubińska”. Dojście oznakowane jest wielkoformatową tablicą informacyjną oraz strzałkami kierunkowymi. Ścieżka obejmuje łącznie 22 przystanki tematyczne, zaopatrzone w tablice opisowe oraz obiekty terenowe, posiadające charakter eksponatów. Początek trasy usytuowany jest przy ozdobnej, drewnianej „bramie do lasu”, z planem trasy i obrazkowymi informacjami o zasadach właściwego zachowania się w lesie. Pierwsza napotkana tablica przybliża istotę ekosystemu leśnego. Następna – przedstawia życie i rolę mrówek w lesie. Trzy kolejne tablice opisują różne aspekty obecności owadów lesie. Podczas dalszej wędrówki napotkamy tablice, poświęcone zwierzętom leśnym, tajemniczej regularności ptasiego śpiewu, warstwowej budowie lasu, ochronie przeciwpożarowej, a nawet problematyce śmieciowej. Zobaczymy oryginalne pułapki feromonowe, paśnik, lizawkę, słupek oddziałowy i wiele innych obiektów, w tym dostrzegalnię przeciwpożarową (bez możliwości wejścia !). W dalszej części napotkamy tablice, zawierające skondensowane informacje o grzybach, rozpoznawaniu drzew, różnorodnym zastosowaniu drewna oraz o formach ochrony przyrody. Na końcowym odcinku ścieżki zobaczymy 5 drzew, posiadających status pomników przyrody. Przy najgrubszym z tych sędziwych dębów znajduje się pamiątkowy głaz, poświęcony ofiarom I wojny światowej.
Najnowsze aktualności
Spotkanie Zespołu Lokalnej Współpracy
Spotkanie Zespołu Lokalnej Współpracy
W piątek 25 października 2024 r. w Budynku Edukacji Leśnej odbyło się spotkanie w ramach Zespołu Lokalnej Współpracy działającego przy Nadleśnictwie Gubin.
Celem spotkania było omówienie stopnia zaawansowania prac nad projektem nowego planu urządzenia lasu na lata 2027 - 2036, prezentacja proponowanych zasięgów
lasów o zwiększonej funkcji społecznej, omówienie aktualnych problemów wielofunkcyjnej gospodarki leśnej oraz zadbanie o dialog społeczny.
Zgodnie z wytycznymi, określonymi w ogólnodostępnych aktach prawnych, tj. Ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku, Ustawie o lasach, Statucie Państwowego
Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz Wytycznych do zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej, Zespół Lokalnej Współpracy pełni rolę opiniodawczo-konsultacyjną.
ZLW zajmuje się m.in. wyznaczaniem i ustalaniem sposobów zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej.
Spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze, a jego uczestnicy wyrażali pochlebne opinie na temat komunikacji i działań prospołecznych nadleśnictwa.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za konstruktywne uwagi i liczymy na dalszą owocną współpracę.
W załączeniu udostępniamy protokół ze spotkania oraz listę obecności.