Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Wymiana lin odciągowych na dostrzegalni w Luboszycach

Wymiana lin odciągowych na dostrzegalni w Luboszycach

Nadleśnictwo Gubin ogłasza przetarg w trybie podstawowym wariant I na wykonanie zadania pn. „Wymiana lin odciągowych na dostrzegalni w Luboszycach”.

Ogłoszenie o zamówieniu, SWZ wraz z załącznikami dostępne są w plikach poniżej.

Nadleśnictwo Gubin udostępnia informację o kwocie, jaką Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia – jest to kwota 152 400,00 zł netto , 187 452,00 zł brutto.


Akcja "Jesień 2021"

Akcja "Jesień 2021"

Bezpieczeństwo lasu i odwiedzających go ludzi to priorytet rozpoczynającej się właśnie akcji Lasów Państwowych. W okresie grzybobrania Straż Leśna wzmoże patrole w terenie.

Jesień to wyjątkowy czas, kiedy chętnie i licznie odwiedzamy nasze lasy. Grzyby przede wszystkim, ale także żurawina, jarzębina, orzechy laskowe, bukiew, czarny bez oraz cały szereg innych darów lasu przyciągają coraz bardziej liczne grono miłośników dzikich smaków. Zapraszamy wszystkich do lasu, ale zależy nam, aby w lesie było bezpiecznie – i dla lasu, i dla ludzi.

Dlatego Lasy Państwowe od 14 września do 8 października br. prowadzą akcję kontrolno-prewencyjną „Jesień 2021”.

Fotografia przedstawia auto Straży Leśnej (źródło: archiwum DGLP)

Całkowite zbiory grzybów w polskich lasach szacuje się średnio na około 100 tys. ton rocznie,
czyli 4000 kontenerów morskich, po brzegi wypełnionych grzybami.  Ich wartość rynkowa przekracza 700 ml zł. Drugie tyle warte są zbiory jagód i ziół oraz wyroby i preparaty z nich wytwarzane. W ostatnich latach coraz więcej małych zakładów i gospodarstw domowych utrzymuje się ze zbiorów, skupu i przetwarzania płodów runa leśnego.

Nasza obecna akcja ma na celu przeciwdziałanie sytuacjom, jakie nie powinny mieć miejsca w lesie: śmieceniu, wjeżdżaniu czy zastawianiu pojazdami dróg leśnych, używaniu ognia i niepokojeniu zwierząt w ich ostojach – wyjaśnia Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.Akcja o kryptonimie „Jesień 2021”  ma charakter ogólnopolski. Weźmie w niej udział ok. tysiąca strażników leśnych. Akcja ma na celu zapewnienie możliwości bezpiecznego korzystania z lasu przez społeczeństwo, ochronę zasobów przyrodniczych, a w szczególności egzekwowanie, od osób przebywających na terenach leśnych, zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami. O wsparcie w akcji poproszona została Policja.

– Polskie lasy są otwarte dla ludzi. Te w naszym zarządzie umożliwiają swobodne poruszanie się, m.in. w poszukiwaniu grzybów. Nasza obecna akcja ma na celu przeciwdziałanie sytuacjom, jakie nie powinny mieć miejsca w lesie: śmieceniu, wjeżdżaniu czy zastawianiu pojazdami dróg leśnych, używaniu ognia i niepokojeniu zwierząt w ich ostojach – wyjaśnia Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Korzystanie z darów lasu jest jak najbardziej legalne, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego, a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody. Poszukiwacze nie powinni także  naruszać zakazów wstępu obowiązujących w lasach. Nie powinni na przykład zapuszczać się w młodniki do 4 m wysokości.


Plan postępowań o udzielenie zamówień na rok 2021

Plan postępowań o udzielenie zamówień na rok 2021

Nadleśnictwo Gubin publikuje poniżej aktualizację planu postępowań na 2021r.

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 18 grudnia 2020r. (Dz.U. 2020 poz. 2362) oraz w związku z art.23 ust. 1 i 6 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz.U. 2019r. poz. 2019), Nadleśnictwo Gubin publikuje plan postępowań o udzielenie zamówień na rok 2021r. Dokument dostępny jest poniżej.

Remont dróg leśnych w Nadleśnictwie Gubin

Remont dróg leśnych w Nadleśnictwie Gubin

„Nadleśnictwo Gubin ogłasza przetarg w trybie podstawowym wariant I na wykonanie zadania pn. „Remont dróg leśnych w Nadleśnictwie Gubin”

Ogłoszenie o zamówieniu, SWZ wraz z załącznikami dostępne są w plikach poniżej.

Nadleśnictwo Gubin udostępnia informację o kwocie, jaką Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia – jest to kwota   506 000,00 zł netto, 622 380,00  zł brutto”.

 


Ludzkie życie uratowane

Ludzkie życie uratowane

Zwykły patrol leśno-policyjny przeistoczył się w patrol ratunkowy. Wyścig z czasem został wygrany.

Zaplanowany na ostatnią niedzielę września wspólny patrol naszej Straży Leśnej  oraz Policji uzyskał zaskakujący wymiar – priorytetem stała się akcja poszukiwawcza.  Kilkanaście godzin wcześniej, już o zmroku, wyszedł bowiem z domu i nie powrócił starszy mężczyzna.  Strażnik leśny zaangażował się w policyjne poszukiwania niezwłocznie po objęciu służby. Tym samym  wspólne od tej chwili działania z policją zwiększyły swój zasięg o rozległe  gubińskie lasy.

Znajomość terenu okazała się bezcenna – około południa mężczyzna został szczęśliwie odnaleziony – właśnie przez patrol leśno-policyjny, w odległym zakątku leśnej głuszy, ponad  15 km od Gubina. Będący na wyposażeniu Straży Leśnej koc termiczny okazał się zbawienny, gdyż mężczyzna był w stanie skrajnego wychłodzenia. Dalszej, niezbędnej pomocy udzielił lekarz pogotowia ratunkowego. Współpraca służb zaowocowała uratowaniem najwyższej wartości  – ludzkiego życia.