Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Plan postępowań o udzielenie zamówień na rok 2021

Plan postępowań o udzielenie zamówień na rok 2021

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 18 grudnia 2020r. (Dz.U. 2020 poz. 2362) oraz w związku z art.23 ust. 1 i 6 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz.U. 2019r. poz. 2019), Nadleśnictwo Gubin publikuje plan postępowań o udzielenie zamówień na rok 2021r. Dokument dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

Zapraszamy na „Zielony Klimat”

Zapraszamy na „Zielony Klimat”

W sobotę, 8 maja br. startuje 24. Piknik Naukowy - największe w Europie plenerowe wydarzenie naukowe. W tym roku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze zaprezentuje swój projekt pt. „Zielony Klimat”.

Tegoroczny Piknik Naukowy, organizowany przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik, odbędzie się w nieco innej formie niż dotychczas. W imprezie może wziąć udział każdy, gdyż wydarzenie odbędzie się online i potrwa do 15 maja 2021 r. „Klimat i My” to tegoroczne hasło przewodnie wydarzenia. A skoro mowa o klimacie, to i lasu nie zabraknie. Lasy Państwowe od wielu lat są partnerem tego przedsięwzięcia.

Podczas 24. edycji pikniku uczestników zapraszamy do udziału w wirtualnym spacerze. Spotkanie, przygotowane przez zielonogórskich leśników , dbędzie się w najbardziej zalesionym województwie w Polsce, gdzie co drugi hektar stanowi las. Mowa oczywiście
o województwie lubuskim.

Przygotowaliśmy perełki regionu!  
W trakcie siedmiominutowego filmu, uczestnicy wyprawy, wspólnie z Magdą Mikołajczyk - autorką bloga matkojedyna.com i jej rodziną, wyruszą na wycieczkę w leśne ostępy. Projekt będzie prezentowany w strefie rodzinnej, na stronie organizatora wydarzenia, a od 16 maja br. w mediach społecznościowych Lasów Państwowych. Film stanowić także ciekawy materiał dydaktyczny, który może zostać wykorzystany w szkołach. Poza ciekawą historią, bohaterowie zaprezentują piękno, jakie kryją lasy regionu, dziedzictwo kulturowe, przedstawią funkcje lasu,
a także poruszą aspekty ważne dla ochrony klimatu. Pojawią się też leśne wieże – kamienna niczym z bajki, murowana - przypominająca latarnię, z której nie tylko można podziwiać zieloną okolicę, ale również z niej leśnicy monitorują lasy, chroniąc je przed pożarami. Będzie to okazja do zobaczenia „Afryki” – niesamowity widok z drewnianej wieży widokowej, znajdującej się przy utworzonej przez leśników ścieżce geoturystycznej Dawna Kopalnia „Babina”. Ten wyjątkowy teren znajduje się w geoparku „Łuk Mużakowa”, który jest wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Poza wspaniałymi obiektami przyrodniczymi, bohaterowie filmu odwiedzą także Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich – wyjątkowy obiekt edukacyjny Lasów Państwowych, w pobliżu którego znajduje się królowa wież oraz w arboretum, gdzie rosną wyjątkowe okazy drzew. W „Zielonym Klimacie” nie zabraknie zabawy i wielkich szych…

Film "Zielony Klimat" został zrealizowany na terenie Nadleśnictwa Lipinki i Nadleśnictwa Lubsko
(rzekotka drzewna - fot. Michał Szczepaniak, pozostałe - Ewelina Fabiańczyk)

Projekt został zrealizowany na terenie dwóch zielonogórskich nadleśnictw: Lipinki i Lubsko. Produkcja powstawała z nadzieją, że „Zielony Klimat” będzie filmem, który nie tylko zaprezentuje walory przyrodnicze polskich lasów, przedstawi funkcje lasu, ale także wśród odbiorców wywoła refleksje na temat ochrony klimatu i tego co każdy z nas może zrobić
dla przyrody, dla naszych przyszłych pokoleń. 

"Zielony Klimat" to pomysł na wakacyjną wyprawę. Być może uczestnicy pikniku nie tylko wirtualnie będą chcieli poznać piękno zielonogórskich lasów. Możliwe, że film stanie sie dla nich inspiracją, i po spotkaniu zaplanują podobną wycieczkę w trakcie wakacji, właśnie w ten region. Tereny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze kryją wiele niespodzianek, które nie sposób pokazać w kilku minutach. W końcu projekt obrazuje rzeczywistą leśną przygodę, a ona polega na nieustannym odkrywaniu „czegoś nowego”.

Więcej szczegółów na temat naszego projektu znajduje na profilu społecznościowym RDLP (link) oraz w wydarzeniu online - na profilu Lasów Państwowych (link). Zachęcamy również do zapoznania się z bogatą ofertą 24 Pikniku Naukowego, która od 8 maja będzie dostępna
na stronie organizatora wydarzenia (link).

Życzymy przyjemności i jak najwięcej "Zielonego Klimatu".
Do zobaczenia w lubuskich lasach!


Na codzień walczą z pożarami, a 4 maja obchodzą swoje święto!

Na codzień walczą z pożarami, a 4 maja obchodzą swoje święto!

Nie rzadko ratują życie, czyjeś mienie i chronią lasy. To właśnie 4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana, jako święto zawodowe obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka.

Święto strażaków zostało zainicjowane przez J.J. Edmondsona, australijskiego strażaka, na pamiątkę tragicznie zmarłych kolegów. To dzień, który nie tylko upamiętnia tą przykrą chwilę, ale także jest wyrazem szacunku dla wszystkich strażaków i ich rodzin.

"W straży pożarnej, razem walczymy przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - pożarowi - bez względu na kraj, pochodzenie, jaki mundur nosimy i w jakim języku mówimy." – J.J. EdmondsonW Polsce Dzień Strażaka oficjalnie został ustanowiony w roku 2002, zatem 4 maja świętują strażacy z Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. W Lasach Państwowych to także ważny dzień dla służb przeciw pożarniczych, w szczególności dla tych, którzy na co dzień współpracują ze strażakami i walczą bezpośrednio z pożarami lasów gasząc je często jeszcze u zalążka. To też szczególny dzień dla osób, które dbają o nasze lasy monitorując je z dostrzegalni pożarowych, w celu szybkiego zlokalizowania zagrożenia, czy też dla pracowników, którzy przyjmują zgłoszenia o pożarach w punktach alarmowo-dyspozycyjnych w nadleśnictwach, a także tych co gaszą ogień trawiązy drzewa z "lotu ptaka".

Ogień to ogromne zagrożenie dla lasu i ludzi. Z tym żywiołem nie łatwo wygrać, a najlepiej o tym wiedzą sami strażacy, którzy na co dzień walczą z pożarami. W minionym roku, na terenie dwudziestu nadleśnictw RDLP w Zielonej Górze, lasy płonęły aż 352 razy, a ogień strawił niemal 30,5 ha lasów. Poza tym leśnicy i strażacy interweniowali jeszcze 57 8 razy. W tym roku, od  stycznia do 28 kwietnia br. lasy naszego regionu płonęły 21 razy i spaliło się niemal 3,5 ha lasów. Oby ten rok był łaskawszy dla naszej przyrody.

Dla leśników współpraca z Państwową Strażą Pożarną i Ochotniczą strażą pożarną jest nieoceniona.
W tym szczególnym Dniu Strażaka, dziękujemy za współpracę, ciężką pracę, wsparcie i ochronę polskiej przyrody przed nie mającym ograniczeń żywiołem jaki jest ogień. 
Wszystkim naszym przyjaciołom z OSP i PSP oraz ich rodzinom życzymy zdrowia, a także leśnym służbom przeciwpożarowym życzymy wytrwałości i jak najmniej niebezpiecznych sytuacji w pracy, w tym rzecz jasna dni bez pożarów!


"Las rośnie wolno, a płonie szybko" (fot. Krzysztof Coń, Nadlesnictwo Krzystkowice)


Czuwam dla Ziemi

Czuwam dla Ziemi

Od kilku lat nasze nadleśnictwo aktywnie współpracuje z lokalną gromadą zuchową. Tym razem celem wspólnych działań młodych przyjaciół lasu oraz leśników było wyzbieranie śmieci, porzuconych w Dzikowskim Lesie przez niefrasobliwych turystów.

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych objął swym patronatem wyjątkową inicjatywę Związku Harcerstwa Polskiego, pod symboliczną nazwą „Czuwam dla Ziemi”. Ogólnopolska akcja rozpoczęła się w czwartek – 22 kwietnia (w Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi) i  trwała cztery dni. W Nadleśnictwie Gubin sprzątanie lasu w okolicy ścieżki przyrodniczo-leśnej „Dzikowo” przeprowadzono w piątkowe popołudnie  – 23 kwietnia. Zuchy z gubińskiej 103. Gromady Zuchowej „Ogniste Orliki” włączyły się do akcji z olbrzymim zapałem i zaangażowaniem. Przed iście sokolim wzrokiem miłośników czystego lasu nie ukryły się żadne drobne śmieci; ani butelki, ani puszki, ani papiery, ani reklamówki, ani nawet butelkowe kapsle. Był nawet smak przygody – znaleziony parostek sarny (nazywany czasami  - choć mylnie – „sarnim różkiem”) oraz dwa okazy wyjątkowego grzyba – piestrzenicy kasztanowatej. Posprzątaliśmy wspólnie około 2 ha lasu, a zebrane śmieci zajęły łącznie aż cztery duże  wiadra.

Finał akcji był nad wyraz radosny. Obok poczucia dobrze wypełnionego zadania, Zuchy mogły spędzić czas przy prawdziwym ognisku – pachnącym dymem i strzelającym iskrami. Kiełbaski, usmażone cierpliwie nad ogniem, były fantastyczne.

Szczęśliwy nieszczęśnik

Szczęśliwy nieszczęśnik

Właśnie tak można nazwać gubińskiego myszołowa, który „zaliczył” bolesną przygodę, krzyżując tor swego lotu z jadącym samochodem.

„Szponiaka” nie interesowała ani data – 21 marca, ani fakt, że była to niedziela. Z jakiegoś powodu, lecąc nisko wzdłuż drogi krajowej, znalazł się nad jezdnią i chwilę później poczuł gwałtowne uderzenie. Na szczęście – przeżył. Odepchnięty z impetem poza szosę, upadł na miękki mech pomiędzy sosnami, z opuszczonym bezwładnie skrzydłem. Drapieżnik, który – według wszelkich praw natury – mógł sam wkrótce stać się ofiarą innych drapieżników, został zauważony przez spostrzegawczego kierowcę. Błyskawiczny przepływ informacji zaowocował niezwłocznym przyjazdem gubińskiej Straży Leśnej oraz funkcjonariuszy Policji. Interwencja tego typu, podejmowana przez naszego strażnika nie stanowiła żadnego  problemu; doświadczenie, przygotowana klatka, odpowiednie rękawice, pomoc obecnych policjantów – i już myszołów był bezpieczny. W następnej kolejności – wizyta u weterynarza. Jakiś czas później – wykwintny posiłek w postaci surowej wątróbki, zorganizowanej na poczekaniu. Noc w pomieszczeniu gospodarczym w nadleśnictwie przebiegła równie szczęśliwie – w poniedziałkowy poranek myszołów był już wyraźnie silniejszy i aktywniejszy. Ostatecznie nasz ranny bohater został przewieziony do Technikum Leśnego w Starościnie, gdzie pod czułą opieką osób  z tamtejszego ośrodka rehabilitacyjnego dochodzić będzie do zdrowia oraz pełnej sprawności.