Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wiosenne sadzenie lasu

Wiosenne sadzenie lasu

Starożytna obserwacja natury niezmiennie aktualna

„Drzewo nie smagane wichrem, rzadko kiedy wyrasta na silne i zdrowe”

 

            Ta głęboka sentencja Seneki umieszczona została w okolicznościowym liście, podpisanym w dniu 8 kwietnia 2022 r. przez każdego z uczestników symbolicznej akcji pn. „Wiosenne sadzenie lasu”. List po odczytaniu umieszczono w butelce, którą zapieczętowano i posadowiono w głębokim dołku, nieopodal wejścia na tzw. „gniazdo odnowieniowe”, świeżo obsadzone młodymi dąbkami. Od tego dnia posadzone drzewka stanowią najmłodsze pokolenie „Dzikowskiego Lasu” – aż do następnej wiosny.

W naszej dostojnej akcji uczestniczyło ponad 30 osób. Trud sadzenia dębów w kamienistej glebie połączył przedstawicieli władz samorządowych, przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej, Policji, lokalnych Kół Łowieckich, naszych usługodawców leśnych, wychowawców i dzieci z Powiatowego Domu Dziecka w Gubinie, pracowników i podopiecznych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krośnie Odrzańskim, jak również kierownictwo i pracowników Nadleśnictwa Gubin.

Pierwszą życiową przeciwnością sadzonych drzewek był nie tyle zimny, kwietniowy  deszcz, co  gwałtowny grad. Dąbki pozostały jednak w lesie, natomiast uczestnicy akcji, zjednoczeni wysiłkiem oraz kaprysami pogody, przemieścili się do Budynku Edukacji Leśnej w Dzikowie, gdzie czekał na wszystkich gorący posiłek oraz napoje, owoce i rozmaite słodkości.