Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Hodowla lasu jest jednym z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych działów gospodarki leśnej. Dziedzina ta obejmuje szereg zabiegów pielęgnacyjnych i odnowieniowych, wzorowanych na procesach zachodzących w naturze. W lasach Nadleśnictwa Gubin dominującym gatunkiem jest sosna pospolita, która zajmuje prawie 92% powierzchni. Pozostałymi gatunkami występującymi w nadleśnictwie są: świerk, dąb, brzoza, olcha, modrzew oraz buk. Co roku na terenach Nadleśnictwa Gubin sadzi się niemal 230 hektarów lasu, zarówno na powierzchni otwartej jak i pod okapem drzewostanu. Gubińscy leśnicy podejmują szereg działań, mających na celu prowadzenie trwałej i zrównoważonej gospodarki leśnej.

Do najważniejszych zabiegów wykonywanych w ciągu roku należą:

Średnie roczne rozmiary poszczególnych zadań hodowlanych w Nadleśnictwie Gubin wynoszą:

  • odnowienia - 227 hektara
  • przebudowa drzewostanów - 63 hektary
  • pielęgnowanie gleby - 151 hektarów
  • czyszczenia wczesne - 95 hektarów
  • czyszczenia późne - 214 hektarów
  • cięcia pielęgnacyjne z pozyskaniem drewna - 1 325 hektarów.
 
Nasiennictwo i selekcja
 
W celu doskonalenia jakości i produkcji drzewostanów, dokonuje się zbioru nasion ze specjalnie wyselekcjonowanej bazy nasiennej. Bazę nasienną w nadleśnictwie stanowią drzewostany nasienne, drzewa mateczne oraz plantacje nasienne
 
Pobierz: 

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna

Serdecznie zapraszamy do leśnych ostępów „Dzikowskiego Lasu”. Jesteśmy przekonani, że bezpośredni kontakt z naturą wielokrotnie przewyższa każdą inną formę poznawania przyrody oraz bogactwa gubińskich lasów.

Ścieżka przyrodniczo-leśna, będąca podstawowym obiektem edukacyjnym Nadleśnictwa Gubin, może być zwiedzana indywidualnie. Istniejące tablice dydaktyczne skutecznie przybliżają tematykę każdego prezentowanego zagadnienia. Można jednak prowadzić leśny spacer z przewodnikiem – dotyczy to zwłaszcza grup zorganizowanych. W takim przypadku należy uzgodnić termin wycieczki z pracownikiem nadleśnictwa. Dostęp do Budynku Edukacji Leśnej jak również do wyznaczonego w pobliżu miejsca na ognisko możliwy jest zasadniczo wyłącznie dla grup zorganizowanych. W ofercie edukacyjnej nadleśnictwa dostępne są ponadto obiekty selekcyjno-nasienne lokalnego ekotypu sosny zwyczajnej (tzw. sosna gubińska), dwa rezerwaty, śródleśne obiekty kultury materialnej, a także możliwość wysłuchania interesujących pogadanek multimedialnych o treści przyrodniczo-leśnej (około 70 tematów).

 

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt w każdej dostępnej formie:

Nadleśnictwo Gubin

Ul. Dolna 19   66-620 Gubin

Tel: +48 68 359 01 00

Fax: +48 68 359 01 01

e-mail:  gubin@zielonagora.lasy.gov.pl