Wydawca treści Wydawca treści

Miejsca i obiekty

Teren Nadleśnictwa Gubin położony jest na obszarze dużych kompleksów leśnych, poprzecinanych gęstą siecią dróg. Oprócz walorów krajobrazowych na uwagę zasługują również walory przyrodnicze i turystyczne. Z uwagi na bliskie sąsiedztwo granicy z Niemcami, obszar nadleśnictwa przyciągają wielu turystów zagranicznych.

Nasze tereny charakteryzuje niezwykłe bogactwo chronionych, rzadkich i zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. 
 
Znaczna część nadleśnictwa leży w granicach czterech obszarów chronionego krajobrazu: 
  • Krośnieńska Dolina Odry 
  • Gubińskie Mokradła 
  • Dolina Nysy 
  • Zachodnie Okolice Lubska 

Na uwagę zasługuje zaliczenie północnej części Nadleśnictwa Gubin w poczet Krzesińskiego Parku Krajobrazowego. Posiadamy również dwa rezerwaty przyrody (Dębowiec i Uroczysko Węglińskie), 13 pomników przyrody, 24 użytki ekologiczne oraz 4 obszary sieci Natura 2000.

Szereg ciekawych miejsc Nadleśnictwa Gubin sprawia, że jest to miejsce wyjątkowe dla każdego turysty.
 
 
Na terenie leśnictwa Dębowiec znajduje się ścieżka przyrodniczo-leśna "Dzikowo", która prowadzi przez najciekawsze pod względem krajobrazowym kompleksy leśne.  
 
 
Teren Nadleśnictwa Gubin posiada szereg szlaków turystycznych, poza gruntami Lasów Państwowych występują tu również szlaki rowerowe, kajakowe oraz konne. 
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Spotkanie Zespołu Lokalnej Współpracy

Spotkanie Zespołu Lokalnej Współpracy

W piątek 25 października 2024 r. w Budynku Edukacji Leśnej odbyło się spotkanie w ramach Zespołu Lokalnej Współpracy działającego przy Nadleśnictwie Gubin.

 

Celem spotkania było omówienie stopnia zaawansowania prac nad projektem nowego planu urządzenia lasu na lata 2027 - 2036, prezentacja proponowanych zasięgów

lasów o zwiększonej funkcji społecznej, omówienie aktualnych problemów wielofunkcyjnej gospodarki leśnej oraz zadbanie o dialog społeczny.

 

Zgodnie z wytycznymi, określonymi w ogólnodostępnych aktach prawnych, tj. Ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku, Ustawie o lasach, Statucie Państwowego

Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz Wytycznych do zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej, Zespół Lokalnej Współpracy pełni rolę opiniodawczo-konsultacyjną.

ZLW zajmuje się m.in. wyznaczaniem i ustalaniem sposobów zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej.

 

Spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze, a jego uczestnicy wyrażali pochlebne opinie na temat komunikacji i działań prospołecznych nadleśnictwa.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za konstruktywne uwagi i liczymy na dalszą owocną współpracę.

 

W załączeniu udostępniamy protokół ze spotkania oraz listę obecności.