Wydawca treści Wydawca treści

Zagrożenie pożarowe

Lasy Nadleśnictwa Gubin charakteryzują się najwyższą I (najbardziej niebezpieczną) kategorią zagrożenia pożarowego. Do czynników sprzyjających powstawaniu pożarów w lasach Nadleśnictwa należą:
  • sieć dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz linia kolejowa,
  • intensywny ruch samochodowy w kierunku granicy (przejścia graniczne w Gubinie, Gubinku oraz Żytowaniu),
  • wysoka atrakcyjność turystyczna obszarów Nadleśnictwa Gubin,
  • warunki klimatyczne (niewielka ilość opadów).
 
Ze względu na duże zagrożenie pożarowe na obszarze Nadleśnictwa Gubin działa system ochrony przed pożarami. Elementy systemu ochrony przed pożarami:
  • 4 dostrzegalnie przeciwpożarowe (Wałowice, Dzikowo, Luboszyce, Strzegów) oraz 1 maszt z kamerą TV. Urządzenia te, pomagają leśnikom wcześnie wykrywać źródła pożaru lasu.
  • właściwe zagęszczenie punktów czerpana wody – ogółem 27 obiektów na zbiornikach naturalnych i sztucznych
  • samochód rozpoznawczo-gaśniczy Ford Ranger oraz 2 beczkowozy
  • 2 bazy sprzętu gaśniczego
  • system łączności radowej i komórkowej
  • patrole naziemne
  • lądowisko dla samolotów.
 
 
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Agrolotnicze zabiegi ratownicze – opryski lasu

Agrolotnicze zabiegi ratownicze – opryski lasu

Nadleśnictwo Gubin informuje, że w okresie od 17 do 25 maja b.r. na terenie tut. jednostki będą realizowane agrolotnicze zabiegi ratownicze, prowadzące do ograniczenia liczebności szkodliwych owadów leśnych – strzygoni choinówki, brudnicy mniszki i barczatki sosnówki. Do zabiegu zostały zakwalifikowane drzewostany obrębu leśnego Gubin o łącznej powierzchni 2724 ha, położone w obszarze:

 

-   na południe i południowy wschód od drogi krajowej nr 32

-  na północ od drogi powiatowej nr 1139F (Gubin – Pole – Kaniów – Grochów – Wełmice)

 

Zgodnie z wytycznymi Zespołu Ochrony Lasu w Łopuchówku, do zabiegu użyty zostanie preparat DIMILIN 480 S.C. w stężeniu 0,1 l/ha (toksyczność dla ludzi – nie klasyfikowany, toksyczność  dla pszczół – toksyczny w dawce powyżej 0,375 l/ha; środek w zaleconej dawce praktycznie nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt). Nośnikiem wskazanego wyżej środka ochrony roślin będzie woda oraz ekologiczny olej mineralny IKAR 95 EC  (środek zmniejszający napięcie powierzchniowe wody – 0,7 l/ha).

 

Stosownie do uregulowań, zawartych w art. 26 ust. 3 pkt 3 ustawy z 28 września 1991 o lasach (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 788 z późn. zm.), na czas zabiegów agrolotniczych wprowadzony zostanie okresowy zakaz wstępu do lasu. Zakaz dotyczyć będzie obszaru, opisanego wyżej.

 

Schematyczną lokalizację pola zabiegowego ilustruje mapa poglądowa, stanowiąca załącznik graficzny do niniejszego pisma.