Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1498 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, ponad 1282 znajduje się na gruntach Lasów Państwowych o łącznej powierzchni ponad 123 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,4 % powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Do głównych zadań ochrony przyrody należą:
  • utrzymanie stabilności ekosystemów oraz procesów ekologicznych,
  • zachowanie różnorodności gatunkowej organizmów,
  • ochrona walorów krajobrazowych, zadrzewień oraz zieleni w miastach i wsiach,
  • zachowanie dziedzictwa geologicznego,
  • zachowanie właściwych postaw człowieka wobec przyrody,
  • zapewnienie ciągłości istnienia gatunków, zwłaszcza tych zagrożonych.
Na terenie Nadleśnictwa Gubin znajdują się dwa rezerwaty przyrody: "Dębowiec" oraz "Uroczysko Węglińskie" 
 
„Dębowiec"
 
Rezerwat "Dębowiec" o powierzchni 9,39 ha położony jest na terenie gminy Gubin, w powiecie krośnieńskim i znajduje się w zarządzie Nadleśnictwa Gubin.
Na terenie rezerwatu występują 24 gatunki roślin naczyniowych oraz 18 gatunków mszaków.
Gatunkami budującymi górne piętro drzewostanu są:
  • dąb bezszypułkowy w wieku ponad 250 lat,
  • sosna zwyczajna w wieku ponad 200 lat.
W Rezerwacie "Dębowiec" stwierdzono obecność 24 gatunków ptaków lęgowych (ich liczebność waha się między 54 a 75 par). Ponadto obszar rezerwatu zamieszkuje:
Na terenie rezerwatu "Dębowiec" występuje również kilkadziesiąt gatunków owadów, w tym 17 gatunków chrząszczy z rodziny kózkowatych, w tym jelonek rogacz.
 
„Uroczysko Węglińskie"
 
Rezerwat "Uroczysko Węglińskie" o powierzchni 6,82 ha położony jest na granicy powiatów krośnieńskiego i żarskiego, w większości na terenie gminy Gubin i znajduje się w zarządzie Nadleśnictwa Gubin. 
Na terenie rezerwatu występuje 65 gatunków roślin naczyniowych oraz 7 gatunków mszaków.
 
Gatunkami budującymi górne piętro drzewostanu są:
  • dąb bezszypułkowy w wieku ok. 150 lat,
  • świerk pospolity, olsza czarna, buk zwyczajny w wieku ponad 100 lat.
 
Na obszarze rezerwatu stwierdzono występowanie 22 gatunków ptaków lęgowych (ich liczba waha się między 37 a 48 par). Ponadto w rezerwacie można spotkać:
 
W rezerwacie "Uroczysko Węglińskie" występuje również kilkadziesiąt gatunków owadów, w tym 13 gatunków chrząszczy z rodziny kózkowatych.
 
 
Warto też zaznaczyć, że w terytorialnym zasięgu Nadleśnictwa (poza gruntami LP) znajduje się pierwszy w Polsce rezerwat, usytuowany na gruntach prywatnych („Gubińskie Mokradła"), zajmujący powierzchnię 99,80 ha.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jubileuszowe sadzenie lasu

Jubileuszowe sadzenie lasu

Dzień 21 kwietnia 2018 r. w pejzażu naszego Nadleśnictwa upłynął  pod znakiem szczególnego wydarzenia. Pragnąc uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, postanowiliśmy bowiem własnoręcznie posadzić gubińskie sosenki, zakładając tzw. „Uprawę Jubileuszową”.

We wspólnej akcji uczestniczyli pracownicy Nadleśnictwa, kierownicy tutejszych Zakładów Usług Leśnych oraz lokalni mieszkańcy. Swój osobisty wkład wniósł Nadleśniczy – Pan Janusz Rogala, jak również zaproszeni przedstawiciele władz samorządowych – Pani Justyna Karpisiak – wiceburmistrz miasta Gubina oraz Pan Zbigniew Barski – wójt gminy Gubin. Wielkie zaangażowanie przy sadzeniu lasu okazały nawet dwie przedstawicielki „stanu dziecięcego” – Agnieszka i Kalina.      

Krótki przejazd do Dzikowa zapoczątkował część rekreacyjną dnia. Na placu przed Budynkiem Edukacji Leśnej „Sosna Gubińska” czekało już na wszystkich płonące ognisko oraz gorący, aromatyczny posiłek. Regeneracja sił znalazła swój wyraz w dalszej części dnia, kiedy eksplodowała zadziwiająca aktywność dzieci, pań i panów, uczestniczących w… zabawach ruchowych. Wbrew pozorom, nawet w zabawie obowiązują reguły pracy zespołowej, zwłaszcza gdy w grę wchodzi pragnienie, aby wygrać. Atmosfera powszechnej wesołości dominowała jednak ponad duchem współzawodnictwa. Wyzwolone emocje – zarówno uczestników jak i kibiców – gwarantują, że w naszej pamięci pozostaną na długo nie tylko wesołe zabawy ale i cała Akcja „Jubileuszowego sadzenia lasu.”

Galeria zdjęć