Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1498 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, ponad 1282 znajduje się na gruntach Lasów Państwowych o łącznej powierzchni ponad 123 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,4 % powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Do głównych zadań ochrony przyrody należą:
  • utrzymanie stabilności ekosystemów oraz procesów ekologicznych,
  • zachowanie różnorodności gatunkowej organizmów,
  • ochrona walorów krajobrazowych, zadrzewień oraz zieleni w miastach i wsiach,
  • zachowanie dziedzictwa geologicznego,
  • zachowanie właściwych postaw człowieka wobec przyrody,
  • zapewnienie ciągłości istnienia gatunków, zwłaszcza tych zagrożonych.
Na terenie Nadleśnictwa Gubin znajdują się dwa rezerwaty przyrody: "Dębowiec" oraz "Uroczysko Węglińskie" 
 
„Dębowiec"
 
Rezerwat "Dębowiec" o powierzchni 9,39 ha położony jest na terenie gminy Gubin, w powiecie krośnieńskim i znajduje się w zarządzie Nadleśnictwa Gubin.
Na terenie rezerwatu występują 24 gatunki roślin naczyniowych oraz 18 gatunków mszaków.
Gatunkami budującymi górne piętro drzewostanu są:
  • dąb bezszypułkowy w wieku ponad 250 lat,
  • sosna zwyczajna w wieku ponad 200 lat.
W Rezerwacie "Dębowiec" stwierdzono obecność 24 gatunków ptaków lęgowych (ich liczebność waha się między 54 a 75 par). Ponadto obszar rezerwatu zamieszkuje:
Na terenie rezerwatu "Dębowiec" występuje również kilkadziesiąt gatunków owadów, w tym 17 gatunków chrząszczy z rodziny kózkowatych, w tym jelonek rogacz.
 
„Uroczysko Węglińskie"
 
Rezerwat "Uroczysko Węglińskie" o powierzchni 6,82 ha położony jest na granicy powiatów krośnieńskiego i żarskiego, w większości na terenie gminy Gubin i znajduje się w zarządzie Nadleśnictwa Gubin. 
Na terenie rezerwatu występuje 65 gatunków roślin naczyniowych oraz 7 gatunków mszaków.
 
Gatunkami budującymi górne piętro drzewostanu są:
  • dąb bezszypułkowy w wieku ok. 150 lat,
  • świerk pospolity, olsza czarna, buk zwyczajny w wieku ponad 100 lat.
 
Na obszarze rezerwatu stwierdzono występowanie 22 gatunków ptaków lęgowych (ich liczba waha się między 37 a 48 par). Ponadto w rezerwacie można spotkać:
 
W rezerwacie "Uroczysko Węglińskie" występuje również kilkadziesiąt gatunków owadów, w tym 13 gatunków chrząszczy z rodziny kózkowatych.
 
 
Warto też zaznaczyć, że w terytorialnym zasięgu Nadleśnictwa (poza gruntami LP) znajduje się pierwszy w Polsce rezerwat, usytuowany na gruntach prywatnych („Gubińskie Mokradła"), zajmujący powierzchnię 99,80 ha.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna

Serdecznie zapraszamy do leśnych ostępów „Dzikowskiego Lasu”. Jesteśmy przekonani, że bezpośredni kontakt z naturą wielokrotnie przewyższa każdą inną formę poznawania przyrody oraz bogactwa gubińskich lasów.

Ścieżka przyrodniczo-leśna, będąca podstawowym obiektem edukacyjnym Nadleśnictwa Gubin, może być zwiedzana indywidualnie. Istniejące tablice dydaktyczne skutecznie przybliżają tematykę każdego prezentowanego zagadnienia. Można jednak prowadzić leśny spacer z przewodnikiem – dotyczy to zwłaszcza grup zorganizowanych. W takim przypadku należy uzgodnić termin wycieczki z pracownikiem nadleśnictwa. Dostęp do Budynku Edukacji Leśnej jak również do wyznaczonego w pobliżu miejsca na ognisko możliwy jest zasadniczo wyłącznie dla grup zorganizowanych. W ofercie edukacyjnej nadleśnictwa dostępne są ponadto obiekty selekcyjno-nasienne lokalnego ekotypu sosny zwyczajnej (tzw. sosna gubińska), dwa rezerwaty, śródleśne obiekty kultury materialnej, a także możliwość wysłuchania interesujących pogadanek multimedialnych o treści przyrodniczo-leśnej (około 70 tematów).

 

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt w każdej dostępnej formie:

Nadleśnictwo Gubin

Ul. Dolna 19   66-620 Gubin

Tel: +48 68 359 01 00

Fax: +48 68 359 01 01

e-mail:  gubin@zielonagora.lasy.gov.pl