Zasoby leśne

Na terenach Nadleśnictwa Gubin przeważają siedliska borowe z dominacją sosny. Średni wiek lasów na naszym terenie to 57 lat.

Hodowla lasu

Hodowla lasu jest jednym z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych działów gospodarki leśnej. Dziedzina ta obejmuje szereg zabiegów pielęgnacyjnych i odnowieniowych, wzorowanych na procesach zachodzących w naturze. W lasach Nadleśnictwa Gubin dominującym gatunkiem jest sosna pospolita, która zajmuje prawie 92% powierzchni. Pozostałymi gatunkami występującymi w nadleśnictwie są: świerk, dąb, brzoza, olcha, modrzew oraz buk. Co roku na terenach Nadleśnictwa Gubin sadzi się niemal 230 hektarów lasu, zarówno na powierzchni otwartej jak i pod okapem drzewostanu. Gubińscy leśnicy podejmują szereg działań, mających na celu prowadzenie trwałej i zrównoważonej gospodarki leśnej.

Ochrona lasu

Ich wielkie pióra znajdujemy czasem w lesie. Ich masywne sylwetki dostrzegamy już nie tylko na tle chmur, ale nawet – ze smakiem doznanej przygody – bezpośrednio nad wirami Odry, nad spokojną tonią śródleśnego jeziora, a nawet nisko nad leśną drogą. To bieliki, mylnie nazywane orłami. Czasem też słyszymy określenie „birkut” z prawdziwie tatarskim, słownym rodowodem. Królewskie ptaki, które są u siebie.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin, ale także znaczny udział lasów w ograniczaniu globalnego efektu cieplarnianego. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie Planów Urządzenia Lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na okres 10 lat. Wykonywane są one przez specjalistyczne jednostki, np. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plan Urządzenia Lasu po opracowaniu i konsultacjach, zatwierdzany jest decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje około 60 % z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Postęp cywilizacji sprawił, że odwieczna równowaga i reguły obowiązujące w przyrodzie zostały zachwiane. Dotyczy to także zwierząt zamieszkujących tereny leśne. Kwestie liczebności, ochrony, a także zapobiegania szkodom od zwierzyny regulują przepisy prawa, zarówno polskiego jak i unijnego.W lasach żyje około 60 % z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Postęp cywilizacji sprawił, że odwieczna równowaga i reguły obowiązujące w przyrodzie zostały zachwiane. Dotyczy to także zwierząt zamieszkujących tereny leśne. Kwestie liczebności, ochrony, a także zapobiegania szkodom od zwierzyny regulują przepisy prawa, zarówno polskiego jak i unijnego.W lasach żyje około 60 % z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Postęp cywilizacji sprawił, że odwieczna równowaga i reguły obowiązujące w przyrodzie zostały zachwiane. Dotyczy to także zwierząt zamieszkujących tereny leśne. Kwestie liczebności, ochrony, a także zapobiegania szkodom od zwierzyny regulują przepisy prawa, zarówno polskiego jak i unijnego.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Obiekty edukacyjne

Obiekty edukacyjne

Nadleśnictwo Gubin prowadzi szereg przedsięwzięć z zakresu edukacji leśnej.

Do celów edukacyjnych Nadleśnictwo wykorzystuje obiekty terenowe, takie jak:
  • Budynek Edukacji Leśnej "Sosna Gubińska"
  • ścieżka przyrodniczo-leśna ,,Dzikowo"
  • mini - arboretum przy siedzibie Nadleśnictwa
  • obiekty selekcyjno-nasienne "sosny gubińskiej"
 
Budynek Edukacji Leśnej „Sosna Gubińska" w Dzikowie

Budynek Edukacji Leśnej został dofinansowany z Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

Jest doskonałym miejscem do zgłębiania wiedzy przyrodniczo-leśnej. Pomieszczenie wykładowe wyposażone jest zarówno w tradycyjne środki dydaktyczne takie jak książki, czasopisma, gabloty z eksponatami, dotyczącymi gospodarki leśnej, obrazy, fotografie, jak i w jeden z najbardziej nowoczesnych audiowizualnych sprzętów – monitor dotykowy. Ta 70.calowa tablica umożliwia prezentację filmów przyrodniczych z jednoczesnym aktywnym udziałem oglądających. Odpowiednie oprogramowanie edukacyjne o tematyce przyrodniczej daje możliwości wykonywania zadań o charakterze interaktywnym, pobudzając percepcję uczestników zajęć. Dzięki temu zapamiętywanie wiadomości staje się dużo bardziej efektywne, a ich przekazywanie pozostaje jednocześnie świetną zabawą. Bezpośrednie otoczenie „Sosny Gubińskiej" sprzyja prowadzeniu lekcji terenowych – obszerny plac wyposażony jest zarówno w barwne tablice edukacyjne, jak i specjalnie wyznaczone miejsce na ognisko. W bezpośrednim sąsiedztwie Budynku Edukacji Leśnej bierze początek ścieżka przyrodniczo-leśna ,,Dzikowo".
 
 

Ścieżka przyrodniczo-leśna „Dzikowo” (długość 4,7 km).

Trasa edukacyjno-spacerowa rozpoczyna się i kończy w miejscowości Dzikowo, nieopodal przystanku autobusowego, w bezpośrednim sąsiedztwie BEL „Sosna Gubińska”. Dojście oznakowane jest wielkoformatową tablicą informacyjną oraz strzałkami kierunkowymi. Ścieżka obejmuje łącznie 22 przystanki tematyczne, zaopatrzone w tablice opisowe oraz obiekty terenowe, posiadające charakter eksponatów. Początek trasy usytuowany jest przy ozdobnej, drewnianej „bramie do lasu”, z planem trasy i obrazkowymi informacjami o zasadach właściwego zachowania się w lesie. Pierwsza napotkana tablica przybliża istotę ekosystemu leśnego. Następna – przedstawia życie i rolę mrówek w lesie. Trzy kolejne tablice opisują różne aspekty obecności owadów lesie. Podczas dalszej wędrówki napotkamy tablice, poświęcone zwierzętom leśnym, tajemniczej regularności ptasiego śpiewu, warstwowej budowie lasu, ochronie przeciwpożarowej, a nawet problematyce śmieciowej. Zobaczymy oryginalne pułapki feromonowe, paśnik, lizawkę, słupek oddziałowy i wiele innych obiektów, w tym dostrzegalnię przeciwpożarową (bez możliwości wejścia !). W dalszej części napotkamy tablice, zawierające skondensowane informacje o grzybach, rozpoznawaniu drzew, różnorodnym zastosowaniu drewna oraz o formach ochrony przyrody. Na końcowym odcinku ścieżki zobaczymy 5 drzew, posiadających status  pomników przyrody. Przy najgrubszym z tych sędziwych dębów znajduje się pamiątkowy głaz, poświęcony ofiarom I wojny światowej.