Zasoby leśne

Na terenach Nadleśnictwa Gubin przeważają siedliska borowe z dominacją sosny. Średni wiek lasów na naszym terenie to 57 lat.

Hodowla lasu

Hodowla lasu jest jednym z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych działów gospodarki leśnej. Dziedzina ta obejmuje szereg zabiegów pielęgnacyjnych i odnowieniowych, wzorowanych na procesach zachodzących w naturze. W lasach Nadleśnictwa Gubin dominującym gatunkiem jest sosna pospolita, która zajmuje prawie 92% powierzchni. Pozostałymi gatunkami występującymi w nadleśnictwie są: świerk, dąb, brzoza, olcha, modrzew oraz buk. Co roku na terenach Nadleśnictwa Gubin sadzi się niemal 230 hektarów lasu, zarówno na powierzchni otwartej jak i pod okapem drzewostanu. Gubińscy leśnicy podejmują szereg działań, mających na celu prowadzenie trwałej i zrównoważonej gospodarki leśnej.

Ochrona lasu

Ich wielkie pióra znajdujemy czasem w lesie. Ich masywne sylwetki dostrzegamy już nie tylko na tle chmur, ale nawet – ze smakiem doznanej przygody – bezpośrednio nad wirami Odry, nad spokojną tonią śródleśnego jeziora, a nawet nisko nad leśną drogą. To bieliki, mylnie nazywane orłami. Czasem też słyszymy określenie „birkut” z prawdziwie tatarskim, słownym rodowodem. Królewskie ptaki, które są u siebie.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin, ale także znaczny udział lasów w ograniczaniu globalnego efektu cieplarnianego. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie Planów Urządzenia Lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na okres 10 lat. Wykonywane są one przez specjalistyczne jednostki, np. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plan Urządzenia Lasu po opracowaniu i konsultacjach, zatwierdzany jest decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje około 60 % z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Postęp cywilizacji sprawił, że odwieczna równowaga i reguły obowiązujące w przyrodzie zostały zachwiane. Dotyczy to także zwierząt zamieszkujących tereny leśne. Kwestie liczebności, ochrony, a także zapobiegania szkodom od zwierzyny regulują przepisy prawa, zarówno polskiego jak i unijnego.W lasach żyje około 60 % z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Postęp cywilizacji sprawił, że odwieczna równowaga i reguły obowiązujące w przyrodzie zostały zachwiane. Dotyczy to także zwierząt zamieszkujących tereny leśne. Kwestie liczebności, ochrony, a także zapobiegania szkodom od zwierzyny regulują przepisy prawa, zarówno polskiego jak i unijnego.W lasach żyje około 60 % z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Postęp cywilizacji sprawił, że odwieczna równowaga i reguły obowiązujące w przyrodzie zostały zachwiane. Dotyczy to także zwierząt zamieszkujących tereny leśne. Kwestie liczebności, ochrony, a także zapobiegania szkodom od zwierzyny regulują przepisy prawa, zarówno polskiego jak i unijnego.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Położenie

Położenie

Nadleśnictwo Gubin zostało utworzone z trzech samodzielnych jednostek (tzw. „małych nadleśnictw”): Chlebowo, Gubin i Jasienica. W obecnym kształcie organizacyjnym nadleśnictwo istnieje od 1 stycznia 1973 roku. Zasięg terytorialny wynosi 39 108 hektara, powierzchnia całkowita Nadleśnictwa Gubin – 21 489 hektara, powierzchnia leśna – 21 008 hektara. Lesistość obszaru sięga 54,7%.

Siedziba nadleśnictwa mieści się w Gubinie, w obrębie Gubin. 
 
Nadleśnictwo Gubin podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Z Nadleśnictwem Gubin sąsiadują trzy nadleśnictwa RDLP:
1. Od północy Nadleśnictwo Cybinka - granicę stanowi rzeka Odra.
2. Od wschodu Nadleśnictwo Brzózka - granica leśna.
3. Od południa Nadleśnictwo Lubsko - granica polno-leśna.
Od zachodu Nadleśnictwo Gubin sąsiaduje z Republiką Federalną Niemiec. Granicę stanowi nurt Nysy Łużyckiej
 
W skład Nadleśnictwa Gubin wchodzi obecnie 11 leśnictw (Borek, Chlebowo, Drzeńsk, Dzikowo, Dębowiec, Kaniów, Zawada, Sękowice, Grabice, Strzegów, Suchodół). 
 
Nadleśnictwo Gubin obejmuje obszar w środkowo-zachodniej części województwa lubuskiego (powiat krośnieński – 94% oraz powiat żarski – 6%). Nadleśnictwo leży w III Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej, w 6 dzielnicy Pojezierza Lubuskiego. Obszar nadleśnictwa położony jest na zachodnim krańcu Pasa Wielkich Dolin. 
Przez teren Nadleśnictwa Gubin przepływają: Lubsza, Werdawa, Wełmica oraz Łomianka, stanowiące dopływy Nysy Łużyckiej oraz Odry.
W nadleśnictwie znajdują się takie jeziora jak: Borek, Głębno, Płocie, Jezioro Bagniste i Jezioro Suchodolskie. 
Najwyższe wzniesienie (106,4 metra) położone jest w południowej części nadleśnictwa.